Włosy, skóra, paznokcie, poznaj pierwiastek piękna

wlosy

Która z panien młodych przygotowujących się do ślubu ani razu nie pomyślała o diecie, ćwiczeniach, zabiegach kosmetycznych, niech podniesie rękę. Żadna? 😉

Ok, jeżeli podniosłaś rękę, jesteś przedstawicielką wyjątku potwierdzającego regułę, ale mimo to zachęcam do dalszej lektury. Bo która z nas nie chciałaby wyglądać pięknie w jednym z najważniejszych (jeśli nie najważniejszym) dniu swojego życia?

Dziś jednak nie będę pisać o diecie (no może częściowo zahaczę o ten temat), o ćwiczeniach czy o zabiegach kosmetycznych. Chcę poświęcić parę słów siarce organicznej, pierwiastkowi, którego działanie jest pozytywne, nie tylko dla urody, ale również dla zdrowia.

MSM to metylosulfonylometan, czyli siarka organiczna. Siarka jest podstawowym budulcem paznokci oraz włosów. W naturalnych warunkach występuje w pożywieniu – między innymi w świeżych warzywach i owocach, czy również produktach zbożowych, jednakże przetwarzanie żywności oraz małe zróżnicowanie diety może wpłynąć na niedobory tego pierwiastka w naszym organizmie. To co dla nas dzisiaj najważniejsze to fakt, że siarka ma swój bardzo ważny udział w syntezowaniu keratyny oraz kolagenu. Stąd też odważę się ją nazwać pierwiastkiem młodości i witalności.

Keratyna i keratynina to białka, będące jednymi z głównych budulców włosów (keratyna) oraz paznokci (keratynina). Przy niedoborach siarki zarówno włosy, jak i paznokcie, stają się łamliwe i mało wytrzymałe. Aby pomóc siarce działać cuda z naszymi włosami i paznokciami warto suplementować obok niej również witaminę C.

Kolagen to białko odpowiadające za młody wygląd i sprężystość skóry. Oznaki starzenia, takie jak utrata jędrności skóry, są jednym z objawów problemów organizmu z syntezowaniem kolagenu. A problemy z syntezowaniem kolagenu są związane z kolei z niedoborem siarki.

Poza pozytywnym wpływem na urodę, eksperci w dziedzinie medycyny i dietetyki wspominają zbawienny wpływ MSM na stawy i chrząstki, zmniejszenie bólu miesięcznego u kobiet, a nawet poprawienie krążenia krwii.Tlen uwalniany przez siarkę wspomaga odkwaszenie organizmu, a nawet może działać przeciwnowotworowo.

Jak poznać niedobór siarki?

Objawy niedoboru siarki nigdy nie pojawiają się nagle i nie przychodzą z dużą siłą. O niedoborze możemy wnioskować gdy nasze paznokcie i włosy stają się łamliwe, występują bóle stawów oraz problemy ze skórą.

W jaki sposób ja suplementuję siarkę?

W pracy przygotowuję sobie wodę z miarką witaminy C (w postaci sproszkowanego kwasu L-askorbinowego) oraz miarką MSM w proszku i taką miksturę piję przez cały dzień, aby pierwiastek wchłaniał się w mniejszych dawkach, a nieprzyswajalny w danej chwili nadmiar nie został od razu usunięty z organizmu. Czy zauważyłam poprawę? Tak 🙂 Cieszę się mocnymi paznokciami i pięknymi włosami, czego i Wam życzę.

2 thoughts on “Włosy, skóra, paznokcie, poznaj pierwiastek piękna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *