Ślub, ślub i po ślubie… kilka słów od Was o pięknie małżeństwa

malzenstwo

Tak się utarło, że nasze wpisy i refleksje, a także rozmowy z Wami w większości sprowadzają się do tematów przedmałżeńskich i skupiają się wokół wydarzenia jedynego w swoim rodzaju – ślubu i wesela. Razem rozmawiamy na grupie Panny Młode – Inspirujmy się wzajemnie, ale na blogu zazwyczaj to my kierujemy do Was nasze słowa. Dzisiaj chcemy odwrócić wszystko o 180 stopni – porzucić temat świętowania na rzecz codzienności, głównym bohaterem wpisu uczynić małżeństwo, a głos oddać Wam.

Tydzień kończący się Walentynkami, czyli świętem zakochanych, obchodzony jest pod znakiem małżeństwa. Małżeństwo, więź dwóch osób, do inauguracji której wszyscy z Was tak ochoczo się przygotowują 🙂 Chcemy wyrwać Was na chwilę z przedślubnej gonitwy i ukazać piękno codzienności, która na Was czeka, gdy emocje weselne już opadną.

Piękno zwykłej, ludzkiej codzienności, opisanej słowami Żon, również „naszych” Żon, przygotowujących swój ślub z nami 🙂

Małżeństwo jest ludzkie, ale tylko wtedy, gdy zdajemy sobie sprawę, ze odtąd dwoje, to jedność. Ze dom jest nasz, nie moj i twój – po prostu nasz. Ze przyszłość należy do nas, tworzymy ją razem. Małżeństwo jest ludzkie, bo dobrze dobrane stanowi jedność – żona jest uzupełnieniem męża, a mąż żony. Jest życiowym kompromisem dwojga ludzi, którzy decydują się, ze już nigdy „ja” nie będzie ważniejsze niż „my”, kiedy żona czy mąż stają się najlepszym przyjacielem, motywatorem, częścią nas. „Bo miłość, to nie pluszowy miś, ani kwiaty, to tez nie diabeł kudłaty … ale miłość, kiedy jedno spada w dol, drugie ciągnie je ku gorze” – to moim zdaniem idealne odzwierciedlenie tego, czym powinno być małżeństwo.

M.

Małżeństwo jest ludzkie, ponieważ tworzy je dwoje ludzi, których coś łączy. To coś to uczucie, pewna więź, która ma ogromną moc. Właśnie dzięki tej mocy jesteśmy w stanie przejść razem przez życie przez wszystkie radości, smutki i trudności. Ta moc to miłość. Małżeństwo to tez kompromis, który trwa przez cale życie. My zawsze staramy się robić tak, byśmy i ja i mąż byli zadowoleni. A dzieci to nasze dopełnienie…

B.

Małżeństwo to wolność. Dopiero gdy wyszłam za mąż poczułam się w 100% wolna.  W końcu znalazł się człowiek który akceptuje mnie ze wszystkimi moimi wadami i zaletami.  Nic nie muszę przy nim udawać, ubierać w konwenanse. Kocham i jestem kochana bez względu na wszystko. Małżeństwo jest ludzkie, bo to obietnica przyjaźni do końca życia.

S.

Małżeństwo jest ludzkie bo uczymy się drugiego człowieka. Kochamy go za to kim jest i akceptujemy jego wady. Małżeństwo jest ludzkie bo daje dużo życiowych lekcji.  Małżeństwo jest ludzkie bo wspieramy się i przechodzimy najgorsze rzeczy razem. Czy choroba czy kredyt, zawsze we dwójkę <3

S.

Małżeństwo jak najbardziej jest ludzkie. Ja znalazłam człowieka, z którym kochamy się bez granic i pomimo wzlotów i upadków zdecydowaliśmy się iść przez życie razem. To prawda, że nie raz mam ochotę wysłać męża na księżyc, ale tak naprawdę nie wyobrażam sobie życia bez niego. To nie tylko kochanie drugiego człowieka, jest to przebywanie z nim 12 miesięcy w roku i planowanie wspólnego życia. Te codzienne czynności jak wspólne śniadania we trójkę z córcią przed pójściem do pracy, wychowanie i przebywanie z córeczką, zabawy z nią, przytulanie się w nocy, wspólne oglądanie filmów, wspieranie siebie w trudnych sytuacjach, wspieranie siebie, siadanie do stołu, aby zjeść wspólnie posiłek, trzymanie się za ręce na zakupach czy w innych miejscach, dają poczucie, że spotkaliśmy bratnią duszę, że już nie jesteśmy sami, że mamy kogoś z kim będziemy do końca życia.

.

Małżeństwo jest ludzkie bo to trochę tak, jakby się znalazło drugiego takiego samego człowieka i zdecydowało z nim zostać już na zawsze. I jak to ludzie, czasem mamy ochotę się pozabijać albo spakować i odesłać na księżyc ale ten moment gdy siadamy razem do stołu, gdy patrzymy na nasze dziecko, gdy śmiejemy się z tych samych rzeczy, daje poczucie, że wybraliśmy właściwie i naprawdę mamy szczęście 🙂

.

Jedź ostrożnie, bo jest ślisko… 🙂

.

Małżeństwo jest ludzkie, a mimo to każdego dnia będąc żoną czuję nadludzką moc daną od Boga, dzięki której wiem jak kochać i być kochaną. Małżeństwo jest cudem, iskrą zapalającą takie uczucia, których nie jest się w stanie opisać słowami. Wypowiadajac słowa przysięgi małżeńskiej wznosimy się ponad wszelkie piedestały. Małżeństwo jest cudem, które my tworzymy.

.

międzynarodowy tydzień małżeństwa

Dla mnie bardzo ludzkie w małżeństwie jest to, że nie ma się wstydu i oporów przed swoją drugą połową – właśnie w ramach powiedzenia „nic, co ludzkie, nie jest mi obce”. Można założyć dresy, rozmawiać o głupotach przez pół dnia, razem wzruszyć się na filmie, bez potrzeby zakładania maski czy poczucia wstydu z jakiegokolwiek powodu.

.

Małżeństwo? Cos pieknego-coś czego nie opisze słowami Sakrament który utwierdził silną miłość Słowa wypowiedziane „uważaj na siebie” ktore dbają o każdy krok wsparcie w każdej sytuacji cieszenie sie z najdrobniejszych rzeczy-pocałunku, gestu, spojrzenia małżeństwo to coś wiecej niż słowa

Małżeństwo jest ludzkie przede wszystkim dla tego, że możemy dzielić wspólne chwile. Nie tylko te radosne – jak ślub, narodziny dziecka czy różne sukcesy, a także te trudne, te w chorobie – we wszystkich możemy liczyć na małżonka.

.

Małżeństwo jest ludzkie, bo jest ktoś obok, kto kocha, wspiera, pomaga. Chcesz iść z tą osobą przez życie, dzielić z tą osobą radości, smutki, troski. I chociaż czasami masz ochotę wysłać tę osobę do Honolulu, to wiesz, ze bez niej byłoby źle.

A.

Takiego małżeństwa Wam życzymy! 🙂

Marysia i Ewelina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *