Jak pogodzić pierścionek zaręczynowy z obrączką?

obraczka i pierscionek

Obrączka – symbol miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. Krążek, który małżonkowie noszą na palcu jest oznaką wieczności. Już w starożytnym Egipcie papirusowe krążki noszone w charakterze obrączki lub bransolety utożsamiane były z nieskończonością i trwałością rosnącej u brzegów Nilu cywilizacji. Symbol ten przejęli Grecy, natomiast Rzymianie zaczęli wykorzystywać pierścienie jako oznakę trwałości umowy zawieranej pomiędzy rodzicami przyszłych współmałżonków.

Przez wieki obrączka była noszona jedynie przez kobiety. Czasy drugiej wojny światowej zapoczątkowały zwyczaj noszenia obrączek przez mężczyzn. Powodem tego była rozłąka walczących na froncie żołnierzy z ukochaną żoną. Obrączka miała być namiastką tej, za którą tęsknili.

Wiele wydarzeń wpływających na kształtowanie kultury sprawiło, że dziś w każdym kraju obrączkę nosi się w inny sposób i nie ma jedynego przepisu na to, na którym palcu powinna spocząć. W krajach Europy Zachodniej często spotyka się tradycję noszenia ślubnego krążka na serdecznym palcu lewej dłoni. W naszym kraju obrączka na lewej dłoni oznacza, że nosząca ją osoba jest wdowcem/wdową.

Palec serdeczny prawej dłoni – to tu, według naszej polskiej tradycji, w dniu ślubu pojawi się obrączka.Przed dniem ślubu większość narzeczonych nosi na tym palcu pierścionek zaręczynowy.

Panny młode zastanawiają się w jaki sposób pogodzić noszenie pierścionka i obrączki i często pytają w jaki sposób powinny nosić te dwie ozdoby świadczące o ich stanie cywilnym.

W Polsce spotyka się cztery kombinacje pierścionka i obrączki:

1. Pierścionek ustępuje miejsca obrączce na serdecznym palcu prawej dłoni.

Część panien młodych w dniu ślubu zdejmuje pierścionek zaręczynowy i od tego dnia nosi jedynie obrączkę. Dla panien młodych, które chcą zachować przy sobie pierścionek zaręczynowy proponuję jedną z trzech możliwości poniżej:

2. Pierścionek przekłada się na palec serdeczny lewej dłoni.

3. Pierścionek przekłada się na palec środkowy prawej dłoni.

4. Zarówno pierścionek jak i obrączka noszone są na palcu serdecznym prawej dłoni.

Wśród wymienionych przeze mnie kombinacji nie ma lepszych i gorszych.

Wybierzcie tę najdogodniejszą dla Was 🙂

3 thoughts on “Jak pogodzić pierścionek zaręczynowy z obrączką?

  1. Ja chyba zdejmę pierścionek, bo mam w białym złocie, a obrączki będziemy mieć w żółtym i nie wiem czy to będzie razem dobrze wyglądać ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *